JAK POPEŁNIĆ SAMOBÓJSTWO?

Jeśli uważasz, że Twoje życie jest bez sensu, nic Ci się nie udaje, nie widzisz już dla siebie przyszłości do tego stopnia, że myślisz o samobójstwie, to dobrze trafiłeś. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, żeby odzyskać radość życia.

Też kiedyś miałam gorszy okres w życiu, kiedy chodziły mi po głowie myśli samobójcze. Zastanawiałam się jakby to było, gdybym się zabiła. Czy komuś by mnie brakowało? Na szczęście spotkałam w życiu ludzi, którzy bardzo mi pomogli. Którzy przypadkiem zjawili się w moim życiu i coś w nim zmienili. Teraz wiem, że to nie był żaden przypadek. I Ty też nie czytasz tego przypadkowo.

Pamiętaj, że każdy ma w życiu problemy. Nieważne czy są to problemy w szkole, zawód miłosny, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, rozpad rodziny, brak pracy, długi, choroby itd. W momencie kiedy je przeżywamy wydają się nie do przejścia. Ale nie ma w życiu takiej sytuacji, z którą nie można sobie poradzić. Nie ma. Ktoś mi kiedyś powiedział, że nigdy nie jesteśmy obciążeni bardziej, niż jesteśmy w stanie wytrzymać. To znaczy, że nie istnieje w życiu taka sytuacja, z którą nie możemy sobie poradzić. Czasem tylko jest na tyle trudna, że potrzebujemy więcej czasu, żeby ją pokonać lub nauczyć się z nią żyć.

Śmierć nie jest rozwiązaniem, niczego nie załatwia. Jest czymś nieuchronnym, co spotka każdego z nas, ale to nie do nas należy decyzja kiedy to się stanie. Samobójstwo Ci nie pomoże, a wiele osób zrani.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto ma w życiu lepiej, dla kogo życie wydaje się łaskawsze. Ale są też ludzie, którzy mają gorzej. Niewyobrażalnie gorzej, a z całych sił pragną żyć. Warto spojrzeć na życie z innej perspektywy. Jeżeli lubisz czytać polecam Ci książkę V.E. Frankl “Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Facet przeżył obóz koncentracyjny w Auschwitz. Inną książką godną polecenia jest “Ocalona aby mówić” Ilibaqiza Immaculee. Autorka książki przeżyła ludobójstwo w Ruandzie, spędzając 3 miesiące ukryta w ciasnej łazience, razem z innymi kobietami. Teraz jest w wieku mojej mamy. Są to pozycje opisujące przerażającą rzeczywistość, ale dają nadzieję.

Pamiętaj, że nie jesteś sam. Są ludzie którzy chcą Ci pomóc. Możesz napisać do mnie, albo zadzwonić do specjalistów:

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej

 

 

Autor: Justyna Skowera