5 trików aby przedłużyć trwałość perfum

Dobrze dobrany zapach jest jak druga skóra. Idealnie dopełnia stylizację, makijaż, poprawia samopoczucie, dodaje pewności siebie i przywołuje wspomnienia. Nie często kupuję sobie perfumy damskie, ale zapachy które posiadam są dla mnie wyjątkowe i zostają ze mną na lata. Ostatnio podzieliłam się też z Wami moją perfumową wishlistą. To normalne, że chcę aby zapach był ze mną jak najdłużej. Dziś podzielę się z Wami 5 trikami, aby perfumy były trwalsze.

Aplikacja

Te same perfumy zaaplikowane w różnych miejscach na ciele mogą mieć różną trwałość. Najlepiej jest aplikować perfumy na gołe ciało, w miejscach gdzie krew pulsuje tuż pod skórą, czyli skroń, wewnętrzna strona nadgarstków, szyja, a także przestrzeń między piersiami. Warto do tej listy dodać też włosy. Dzięki temu, że często są w ruchu podczas chodzenia uwalniają dodatkowy zapach przez cały dzień.

Koncentracja zapachu

Inaczej mówiąc ilość perfum w perfumach. Im bardziej skoncentrowany będzie zapach, tym perfumy będą trwalsze, ale też droższe. Mamy 3 warianty zapachów:

  • edp – eau de parfum, czyli woda perfumowana, zawierająca od 10 do 20% olejków zapachowych
  • edt – eau de toillette, czyli woda toaletowa, będąca nieco słabszym wariantem, zawierającym od 5 do 15% olejków zapachowych;
  • edc – eau de cologne, stosowana zazwyczaj do odświeżenia twarzy po goleniu, o stężeniu olejków zapachowych zaledwie w granicach od 3% do 5%

Warto pamiętać o tym rozróżnieniu podczas zakupów. Są też typy zapachów, które z natury są trwalsze lub nie. Na przykład wszystkie lekkie, świeże, cytrusowe zapachy będą mniej trwałe niż te ciężkie, orientalne.

perfumy damskie

Nawilżenie

Nawilżenie skóry również wpływa na trwałość zapachu. Sucha skóra to najczęstszy powód krótkiego utrzymywania się perfum na skórze. Warto mieć to na uwadze i przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie ciała. Przed aplikacją sprawdź, czy dane miejsce nie jest przesuszone. A jeśli jest możesz daną partię dodatkowo nawilżyć balsamem bezzapachowym (aby nie zepsuł zapachu perfum), a nawet wazeliną. Wnikną one w wazelinową warstwę, co spowoduje powolniejsze uwalnianie woni. Uważaj tylko, aby nie pobrudzić ubrań.

Ubrania

Skoro wspominamy już o ubraniach, to warto wiedzieć, że na naturalnych tkaninach zapach utrzymuje się nawet kilka dni. Trzeba przy tym jednak uważać, aby nie zniszczyć tkaniny oraz mieć na uwadze fakt, że na raz spryskane ubranie nie powinno się nakładać kolejnego dnia innych perfum. Ja lubię perfumować szale i czuć swój ulubiony zapach tuż przy twarzy.

Butelka

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo rzadko wyrzucam puste butelki po perfumach. Nawet jeśli nic już tam nie ma, to butelka nadal pachnie i przywołuje wspomnienia. Fajnym trikiem jest włożenie takiej otwartej, pustej butelki do szafy. Zadziała wtedy jak wkład zapachowy.

Jestem ciekawa czy znasz te triki, a może masz swoje sprawdzone sposoby na przedłużenie trwałości perfum? Koniecznie podziel się w komentarzach!

Autor: Justyna Skowera