SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ FOTOGRAFICZNĄ?

Wiadomo, że wiedzy najlepiej szukać w książkach. Ale książki mają to do siebie, że bywają nudne, napisane zbyt trudnym językiem, a Tobie przecież nie chce się sprawdzać znaczenia co drugiego słowa w Wikipedii. Powiem Ci jak to zrobić w szybki, przyjemny i bezbolesny sposób.

Tak naprawdę znam dwa świetne blogi, na których poruszana jest tematyka fotograficzna. Są świetne, ponieważ fotografowanie jest tam przedstawione w bardzo przystępny sposób. Zaczynając robić zdjęcia na bloga dwa lata temu, wydawało mi się, że żeby zrobić zdjęcie wystarczy przycisnąć spust migawki. Schody zaczęły się, kiedy próbowałam sfotografować cień do powiek, szminkę czy pomalowane paznokcie. Moje zdjęcia ogromnie różniły się od tych, które oglądałam na innych blogach. Zaczęłam więc zgłębiać temat i tak trafiłam na bloga Jest Rudo.

To właśnie Natalia uświadomiła mnie co to jest przesłona, czas naświetlania i ISO. Wytłumaczyła też do czego służą inne oznaczenia na obiektywnie. Następnie pokazała jaka powinna być prawidłowa kompozycja obrazu. Tutaj też dowiedziałam się jakie błędy są najczęściej popełniane i że dobre zdjęcia mogę zrobić zwykłą cyfrówką. Jej blog to istna kopalnia wiedzy fotograficznej, każdy przykład jest pokazany na zdjęciu. Ruda to fotograf z zawodu i zamiłowania. Widać, że lubi to robić, lubi kombinować i łapać ciekawe ujęcia. We wpisie o kreatywnym fotografowaniu, pokazała, że zdjęcia można zrobić nawet nakładając na obiektyw pończochę. Warto tam zajrzeć, aby chociaż pooglądać genialne zdjęcia.

Drugi blog to blog Doroty, znanej jako Kameralna. U niej również warto kliknąć w zakładkę ‘fotografia’ i spędzić tam trochę czasu. Dorota również udowadnia, że kompozycja zdjęcia ma znaczenie.  Pokazuje jak dobrać tło do zdjęcia i jak wiele przedmiotów codziennego użytku świetnie się do tego nadaje. Wystarczy puścić wodze wyobraźni. Bardzo dobrze wytłumaczyła też jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciach. Dowiemy się też jak sfotografować jedzenie, aby wyglądało estetycznie i apetycznie.

IMG_0407Aby robić ładne zdjęcia, nie wystarczy sama wiedza. Potrzebna jest też praktyka, trzeba po prostu robić zdjęcia. Dużo zdjęć. Powiem Ci jaki jest mój sekret udanego zdjęcia. Ja po prostu je kopiuję. Ale nie dosłownie. Szukam fajnego zdjęcia w internecie, a potem staram się zrobić takie samo. Pokażę Ci to na przykładzie.

MG_4328-kopia

Powyższe zdjęcie pochodzi z bloga Natalii. Bardzo mi się spodobało. Jest takie proste, ale ma coś w sobie. Poza tym znajdują się na nim akcesoria, które prawie każda z nas ma w domu. Pomyślałam, że zrobienie takiego zdjęcia nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio ustawić przedmioty i  pobawić się obróbką , widać też że na pewno Ruda dała jakiś filtr.

IMG_0382

No to do dzieła. Kubek z kolorowymi rurkami postanowiłam zastąpić filiżanką. Nie miałam drewnianego blatu, ale zwykły biały też nie wygląda źle. Jest komputer, ale postawiony w drugą stronę, bo tyłem jakoś mi nie odpowiadał. Jakiś zeszyt i długopis z boku. Aż ciężko uwierzyć, że to zdjęcie jest próbą skopiowania tamtego. Ale w moim odczuciu też jest ładne. Zgapiam pomysł na zdjęcie, ale i tak wychodzi mi coś innego. Dzięki temu wiem już, że wcale nie tak łatwo zrobić zdjęcie, które wydaje się na pierwszy rzut oka banalne.

Inspirację do zdjęć często znajduję u Agaty, Aliny czy Marty. Ciągle się uczę, ciągle powracam do wyżej wymienionych poradników, aby utrwalić sobie pewne zasady i nauczyć się dobrych nawyków. Czasem łapię się na tym, że patrzę na świat kadrami. Widzę drzewo na horyzoncie i zastanawiam się jak mogłabym je fajnie sfotografować.

Podsumowując, wystarczy że przeczytasz bloga Rudej i Kameralnej, pooglądasz zdjęcia u Agaty, Aliny, albo jakiekolwiek inne zdjęcia, które Ci się podobają i spróbujesz zrobić takie same. Tyle. Proste, co nie?

 

Autor: Justyna Skowera