JAK ZNIECHĘCIĆ DO WYPEŁNIENIA ANKIETY

Teraz jest ten gorący okres, kiedy studenci zabierają się za pisanie prac dyplomowych. Wykonanie badań zazwyczaj jest konieczne, jeśli są to studia nietechniczne, jedną z najczęściej wybieranych opcji jest zastosowanie ankiety. I tak napływają prośby od znajomych o ich wypełnienie. Ankiety były fajne kiedy się było w gimnazjum, kiedy lekcję przerywał student prosząc uczniów o jej wypełnienie. Normalnie nikt nie lubi ich wypełniać. Mimo wszystko jest możliwe stworzenie ankiety, którą wypełnia się bezboleśnie. Wystarczy nie popełniać poniższych błędów.

1. Za dużo pytań

Wypełnienie ankiety powinno zająć mi maksymalnie kilka minut, nie pół dnia. Przy 20 pytaniu jestem już szczerze znudzona, przy 30 rezygnuję z dalszego wypełniania.

2. Pytania otwarte

Respondenci nie lubią pytań otwartych, ja też nie. Rozumiem, że pytania otwarte są potrzebne, ale w jednej ankiecie jestem w stanie wypełnić 3-5 otwartych pytań. Zwłaszcza jeśli są to trudne pytania, na które odpowiedź nie jest jednoznaczna, dotykające mocno sfery osobistej, poglądów czy przekonań. Na takie tematy powstają książki, a ja mam to zgrabnie ująć w trzech linijkach?

3. Brak wszystkich możliwych odpowiedzi w pytaniach zamkniętych

Pytania zamknięte są ok, pod warunkiem, że autor uwzględnił wszystkie możliwe odpowiedzi. Nie lubię pytań zamkniętych, w których żadna z odpowiedzi nie jest poprawna. Co mam wtedy zrobić, zaznaczyć cokolwiek, nic nie zaznaczyć czy dopisać swoją odpowiedź. Żeby uniknąć tego typu sytuacji warto dodawać zawsze opcję “inne” lub zrobić miejsce na wpisanie własnej odpowiedzi.

A co Was najbardziej irytuje w ankietach?

Autor: Justyna Skowera