CZY HYBRYDY NISZCZĄ PAZNOKCIE?

Manicure hybrydowy to dla mnie coś wspaniałego, kocham hybrydy i od kilku miesięcy nieprzerwanie były one na moich paznokciach. Piękne kolory, genialna trwałość, nieskazitelność, połysk. Tylko jedno pytanie nie pozwala do końca cieszyć się tym wynalazkiem, czy hybrydy niszczą paznokcie? Zdania w internecie są podzielone, jedni twierdzą, że hybrydy są całkowicie bezpieczne, nie szkodzą naszym paznokciom, inni wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę? Postanowiłam to sprawdzić na swoich paznokciach.

Od początku maja hybrydy były nieprzerwanie na moich paznokciach. Kiedy je zdejmowałam od razu malowałam na nowo. Trudno mi było zrobić sobie nawet jeden dzień przerwy. Ciągle chciałam testować nowe kolory, próbować nowe połączenia, wzorki, stemple. Ale w pewnym momencie powiedziałam sobie dość i  zrobiłam hybrydowy odwyk. Chciałam zobaczyć jak moje paznokcie będą funkcjonować, kiedy nie będą utwardzone hybrydą.IMG_3999

Na samym początku noszenia hybryd nie widziałam żadnego negatywnego wpływu na moje paznokcie. Po zdjęciu lakieru paznokcie wyglądały tak samo jak przed nałożeniem. Nigdy podczas ściągania hybryd żaden paznokieć się nie złamał. Zawsze starałam się ściągać hybrydy delikatnie, drewnianym patyczkiem, tak aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Nigdy nie piłowałam płytki, ani nie matowiłam, jedynie odtłuszczałam preparatem do tego przeznaczonym. Ale też nie mam wykształcenia kosmetycznego, nauczyłam się wykonywać hybrydy sama na sobie, bez profesjonalnego przygotowania, korzystając tylko z tutoriali. Często miałam wrażenie, że nie ściągnęłam dokładnie wszystkiego, że jakaś warstwa bazy została w niektórych miejscach.

IMG_4480Bezpośrednio po zdjęciu hybrydy paznokcie są matowe, ale wystarczy kilka pociągnięć polerką, aby wróciły do formy. Manicure hybrydowy to kilka utwardzonych warstw lakieru, dzięki temu paznokcie są grubsze i twardsze. Po zdjęciu wydają się cienkie i delikatne, ale to tylko takie wrażenie. Coś co zaczęło mnie martwić to białe plamki na płytce paznokcia. Z tego co czytałam, świadczą one o delikatnym uszkodzeniu płytki paznokcia. To znaczy, że zbyt agresywnie je ściągałam. Poza tym nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian.

IMG_4775Czy hybrydy niszczą paznokcie? To zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim od stanu wyjściowego paznokci oraz od tego w jaki sposób ściągamy hybrydy. Jeżeli nasze paznokcie są słabe, łamliwe to hybrydy mogą się na nich w ogóle nie trzymać. Natomiast zbyt agresywne ściąganie hybryd, namaczanie w acetonie jak najbardziej może pogorszyć ich stan. Bardzo ważna jest tu higiena pracy, jeśli robimy paznokcie koleżance to dezynfekcja pilniczków i tego typu przyrządów jest jak najbardziej wskazana. Tego typu przybory do paznokci potrafią być siedliskiem bakterii i grzybów, a nikt przecież nie będzie zadowolony, gdy pojawi się np. grzybica paznokci. Nie należy też nosić hybryd zbyt długo, bo mogą przesuszyć płytkę paznokcia. Co jakiś czas zalecane też jest zrobienie 21 dni przerwy na regenerację. Moje wątpliwości budzi również regularne naświetlanie paznokci pod lampą, ale mam lampę ledową, stosuję się do zalecanych czasów utwardzania, ekspozycja na promieniowanie jest bardzo krótka. Moje paznokcie nie rozdwajają się, nie łamią. Jedynie te białe plamki wskazują na to, że coś jest nie tak. Zrobiłam sobie teraz 3 tygodnie przerwy, w tym czasie stosowałam odżywkę, oliwkę, aby zregenerować i odżywić paznokcie. Muszę przyznać, że są w niezłej kondycji jak na taką eksploatację. Już za kilka dni pokażę Wam je w jesiennych barwach.

A jak Wasze paznokcie reagują na manicure hybrydowy?

 

Autor: Justyna Skowera