JAK OSZCZĘDZIĆ NA WESELU?

Wesele to spore przedsięwzięcie, które zazwyczaj sporo kosztuje. Jest kilka rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując wesele. Są jednak też takie, na których moim zdaniem można zaoszczędzić, jdnocześnie nie obniżając poziomu wesela. Wiele rzeczy można zrobić samemu, przy odrobinie chęci, czasu i cierpliwości.

Zaproszenia/winietki

Ceny zaproszń są bardzo różne. Możemy znaleźć takie poniżej złotówki oraz takie po kilkanaście złotych za sztukę. Jeśli pomnożymy to przez liczbę gości sumy wychodzą dość spore. Możemy zdecydować się na tańsze rozwiązanie albo wykonać zaproszenia i winietki samemu. Koszty wtedy znacznie maleją, wprost przeciwnie do wartości takich własnoręcznie przygotowanych zaproszeń.

Etykiety na alkohol

Podobnie jak zaproszenia czy winietki kupione gotowe kosztują po kilka złotych za sztukę. Poza tym większość z nich jest niepraktyczna, bo albo są naklejane i podczas chłodzenia butelek odklejają się, albo dyndają na szyjce butelki utrudniając nalewanie. Świetną alternatywą jest założenie niewielkiej wstążki w kolorze pasującym do reszty wystroju.

Kwiaty

Zamówienie bukietów w kwiaciarni kosztuje nawet kilkaset złotych. Tańszą alternatywą jest wynajęcie florystki i pojechanie z nią na giełdę kwiatową. Kwiaty tam są tańsze niż w kwiaciarni, można nawet wykorzystać kwiaty doniczkowe, zawsze można coś utargować. Poza tym florystka może też zająć się wystrojem kościoła i kwiatami na sali weselnej. Jeśli chodzi o kwiaty w kościele to jeśli jest kilka ślubów tego samego dnia, a zazwyczaj tak jest, można się dogadać i złożyć na kwiatki.

Obrączki

Wcześniej pisałam, że na obrączkach nie należy oszczędzać, no bo są na całe życie. Można za to zaoszczędzić kupując je u złotnika zamiast w sieciówce. Czasem różnica między tym samym fasonem może wynosić  nawet 1000 zł.

Samochód

Jeśli marzysz o pojechaniu do ślubu białą limuzyną, to oczywiście spełnij swoje marzenie i nie szukaj tu oszczędności. Ale jeśli nie ma to dla Ciebie dużego znaczenia, to zamiast wynajmować auto poszukaj wśród rodziny, przyjaciół osoby z ładnym autem i poproś o pożyczenie go na ten dzień. Zwykłe auto przybrane kwiatami też może wyglądać bardzo elegancko.

Suknia ślubna

Ceny sukien ślubnych nie mają górnej granicy jeśli chodzi o cenę. Zaoszczędzić można tutaj na kilka sposobów. Można kupić suknię w tańszym salonie ślubnym, polecam takie gdzie suknie są szyte, a nie zamawiane. Wtedy możemy dowolnie modyfikować dany model. Jest też wiele krawcowych, które deklarują że uszyją suknię taką jak pokażemy na zdjęciu – tutaj bym uważała i korzystała ze sprawdzonych miejsc. Suknię ślubną można też wypożyczyć, albo kupić używaną. Ta ostatnia opcja wcale nie jest taka zła, jak może się wydawać. Moja przyjaciółka niedawno kupiła przepiękną suknię ślubną w idealnym stanie. Trzeba mieć trochę szczęścia.

Makijaż/paznokcie

Nie wiem dlaczego, ale nie ufam kosmetyczkom. Jeśli już chcesz się oddać w ręce profesjonalisty zamiast udać się do salonu kosmetycznego poszukaj wizażystki. Zawsze też możesz pomalować się sama albo poprosić koleżankę. Z paznokciami sprawa jest jeszcze prostsza, hybrydy są coraz bardziej popularne i wiele osób ma potrzebny sprzęt w domu.

Zgadzacie się ze mną? Może coś powinnam dołożyć do tej listy?

Autor: Justyna Skowera