CZY WYSTARCZAJĄCO DBASZ O SWOJE PIERSI?

Piersi to niewątpliwie ważny element kobiecego ciała. Mogą stanowić piękny atrybut kobiecości, ale także być powodem wielu kompleksów. Pamiętam jak jako mała dziewczynka nakładałam szpilki mamy i robiłam sobie sztuczne piersi ze skarpetek. Tak bardzo chciałam być wtedy dorosła. Teraz jestem już dorosła, co więcej jestem mamą karmiącą piersią. Ciąża to taki etap w życiu kobiety, który wiele zmienia. Zmienia się życie, właściwie wywraca do góry nogami, kiedy pojawia się mały człowiek. Ale zmienia się też ciało i piersi są chyba takim elementem, po którym widać to najbardziej. I zaczynamy działać, żeby temu zapobiec. Specjalne kremy do biustu, masaż, wszystko po to, aby wyglądały tak jak wtedy kiedy miałyśmy 18 lat.

Podobnie było u mnie.  Nigdy wcześniej nie skupiałam się na pielęgnacji biustu. Traktowałam go tak jak pozostałe części ciała. Dopiero teraz zwracam na to szczególną uwagę. Nie stosuję jednak żadnych specjalnych kremów czy balsamów dedykowanych tej części ciała. Nie wierzę ich działanie. Tak samo jak nie wierzę w działanie kosmetyków wyszczuplających. Jak więc dbam o piersi? Przede wszystkim nawilżanie. Żadna skóra nie będzie jędrna i napięta kiedy jest sucha czy odwodniona. Nawilżam skórę piersi pod prysznicem oliwką Hipp, wtedy też wykonuję delikatny masaż ruchami okrężnymi od dołu do góry. Robię to intuicyjnie, bez jakiegoś określonego schematu. Delikatny peeling raz w tygodniu również ujędrni skórę, poprawi krążenie i wspomoże działanie kosmetyków nawilżających. Staram się też wykonywać pod prysznicem masaż wodą,stosowanie na przemian natrysku ciepłego i zimnego, ale ten strumień zimnej wody ciągle mnie przeraża, przynajmniej o tej porze roku. Odpowiednia ilość wypijanej wody w ciągu dnia również ma znaczenie. oj organizm od razu sygnalizuje mi, kiedy wypiłam jej za mało. Kolejny ważny element w dbaniu o piersi stanowi dobrze dobrany rozmiar biustonosza. Najlepiej wybrać się do salonu, gdzie braffiterka dokładnie nas zmierzy i dobierze idealny rozmiar. Prawidłowo dobrany stanik naprawdę robi ogromną robotę!

Jeśli już mówimy o dbaniu o piersi, to koniecznie należy ten temat potraktować szerzej. Mam tu na myśli badanie piersi w kierunku wczesnego wykrywania jakichkolwiek zmian. Badanie piersi powinien nam wykonać ginekolog podczas wizyty kontrolnej, możemy również udać się np. do centrumelastografii.pl i wykonać niezbędne badania. Równie ważne jak badanie przez specjalistę jest nasze samobadanie, które powinno się wykonywać raz w miesiącu. Badanie jest bardzo proste, zajmuje niewiele czasu, a może uratować życie.

Pamiętajmy, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Pielęgnacja piersi to nie tylko smarowanie ich drogimi kremami, to również, a nawet przede wszystkim dbanie o ich stan zdrowotny. Piękne piersi to przede wszystkim zdrowe piersi!

fot. Alina Szklarska Fotografia

 

Autor: Justyna Skowera