Jak urządzić wygodne i funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Praca z domu jeszcze kilka lat temu była dość niespotykanym zjawiskiem. Aktualnie sytuacja związana z pandemią na świecie wielu z nas wręcz zmusiła do pracy zdalnej. Sama pracowałam z domu zanim wybuchła pandemia, działam jako freelancer już od wielu lat. Dlatego przygotowałam kilka wskazówek i inspiracji. Jak na małej przestrzeni zorganizować miejsce do pracy w domu? Jak urządzić biuro w domu? Gdzie ustawić biurko? Jakie meble powinny znaleźć się wokół niego? Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić wygodne i funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Miejsce do pracy w domu

Najlepiej jeśli mamy w domu osobne pomieszczenie, które może zaaranżować na gabinet. Aby wygospodarować dodatkowy pokój w mieszkaniu zrobiliśmy aneks kuchenny w salonie, a kuchnię przerobiliśmy na moje biuro. Cała przeróbka odbyła się podczas generalnego remontu, zanim wprowadziliśmy się do mieszkania, natomiast biuro było ostanim pomieszczeniem, które wykończyliśmy dopiero rok temu – zobacz metamorfozę mojego biura. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia, możesz wygospodarować trochę miejsca w sypialni lub salonie. Tak naprawdę potrzebujesz biurka lub stołu oraz wygodnego krzesła.

Światło

Najlepszym wyborem będzie pomieszczenie z dostępem do naturalnego, światła. Taka przestrzeń jest wygodniejsza dla naszego wzroku i poprawia nasze samopoczucie. Jeżeli mamy możliwość, najlepiej wybrać pokój z oknami wychodzącymi na wschód lub północ. Jeśli mamy inną ekspozycję, przydadzą się rolety w oknie. Jeśli nie mamy dostępu do światła naturalnego, należy doświetlić pomieszczenie lampami. Warto wybrać o barwie neutralnej lub zimnej, która sprzyja koncentracji.

Fotel i biurko do pracy

Tak jak wspomniałam, do pracy z domu wystarczy nam biurko i krzesło, ale warto zadbać o to, aby te meble były ergonomiczne. Chodzi o to, aby czas spędzany w pracy był dla nas komfortowy.

Biurko najlepiej ustawić prostopadle do okna, tak aby nie przemęczać wzroku i nie zasłaniać sobie światła. W moim przypadku biurko jest przy oknie, które wychodzi na wschód. Rano mam tutaj piękne światło, które wpada przez rolety. Lepiej unikać ustawienia monitora w stronę okna, będzie odbijać się światło, które utrudni nam pracę. Warto też siedzieć przodem do drzwi, natomiast mi to kompletnie nie przeszkadza, siedzę tyłem do wejścia i nie mam z tym żadnego problemu.

Fotel do pracy to moim zdaniem najważniejsza część wyposażenia domowego biura i nie warto na tym oszczędzać. Warto zadbać o tę kwestię, ponieważ ma ona bezpośrednie przełożenie na nasz komfort pracy i kondycję pleców. Warto kupić wygodny, ergonomiczny fotel biurowy, z regulowaną wysokością, który zapewni odpowiednie podparcie pleców. Pamiętajmy, że na tym fotelu spędzimy kilka godzin dziennie, dlatego podczas zakupu miejmy na uwadze nie tylko wygląd mebla, ale także naszą pozycję i komfort pracy.

miejsce do pracy w domu

Organizacja biurka

Przestrzeń na biurku powinna być uporządkowana i dobrze zorganizowana. Warto mieć biurko z miejscem do przechowywania, szuflady sprawdzają się tutaj idealnie. Ja pod biurkiem mam właśnie mały regał z pięcioma szufladami na wszystkie biurowo papiernicze rzeczy oraz ładowarki, powerbanki, dyski przenośne i przejściówki. Obok biurka powinny znaleźć się regały, szafki lub półki. Dzięki temu miejsce pracy będzie uporządkowane, a my będziemy mieli wszystkie potrzebne akcesoria w zasięgu ręki. Bieganie po całym domu w poszukiwaniu przedmiotów zmniejszy efektywność naszej pracy i z pewnością pogorszy humor. Wszystkie dokumenty firmy mam właśnie w tej szafie przy biurku. Jest tam też mój sprzęt fotograficzny, wszystkie dodatki do zdjęć, drukarka, zapas papieru, kilka notatników.

Przy biurku mam genialne półki, które poza tym, że stanowią świetną ozdobę, to są bardzo funkcjonalne. Jest zegar, który pozwala mi kontrolować czas pracy. Swoje miejsce ma tutaj też planer, kalendarz i słuchawki. Zawsze pod ręką mam pudełko chusteczek oraz kubek z artykułami piśmienniczymi. Lubię też mieć tutaj ulubioną świecę zapachową, którą zazwyczaj zapalam, kiedy pracuję wieczorami.

Warto zadbać o to, aby w naszym miejscu pracy nie pojawiały się elementy spoza niej, bo mogą nas dodatkowo rozpraszać. Pracując z domu mamy ograniczoną możliwość zmiany otoczenia, dlatego szczególnie warto zadbać o higienę pracy.

domowe biuro
organizacja biurka

Mam też w biurze kilka roślin. Rośliny w czasie pracy zdalnej poprawiają nastrój, odświeżają powietrze, podnoszą wydajność i korzystnie wpływają na naszą kreatywność. Świetnie tutaj rosną mi monstery i maranta.

Tak prezentuję się moje domowe biuro. Bardzo się cieszę, że wygospodarowaliśmy osobne pomieszczenie jako miejsce do pracy w domu. Jest funkcjonalne i wygodne. Dzięki temu, że jest sporo miejsca do przechowywania, łatwo utrzymać porządek. Poza praktycznymi cechami jest po prostu piękne, lubię spędzać tutaj czas i bardzo dobrze się tu czuję.

Wpis powstał w ramach współpracy ze sklepem Edinos, a dla pierwszych 20 osób, które zrobią tam zakupy mam kod rabatowy edinos50, który obniży wartość Twojego koszyka o 50 zł.

Autor: Justyna Skowera